Kompanija Eko Život se bavi proizvodnjom ekoloških kotlova na biomasu i to sa pirolitičkim sagorijevanjem gdje prilikom izgaranja nema štetnih plinova emisije CO2. Pored istih kotlova proizvodimo i akumulatore topline(akumulacione spremnike) koji imaju funkciju da indirektno potpomognu pirolitičko sagorijevanje a direktno akumuliraju toplu vodu i putem automatske regulacije idu u sistem grijanja. Naši kompletni proizvodi su u rasponu od 70 KW do 1 MW.
Pošto proizvodimo kotlove na pirolizu tako velike snage mi smo jedna od rijetkih firmi u Evropi koje se bave proizvodnjom tih agregata. Pošto isti kotlovi zahtijevaju ručno punjenje bio mase u samo ložište kotla,mi smo ovaj sistem unaprijedili tako da umjesto ručnog punjenja sada gotovu paletu(1m3 bio mase) ubacimo u ložište sa viljuškarem.
Na taj način smo ostvarili ideju kako biomasu direktno bez daljnje obrade(sječenja,sušenja i presanja) dovesti u ložište kotla. Pored proizvodnje kotla i akumulatora topline mi se bavimo proizvodnjom solarnih kolektora tako da sve skupa ugrađeno u jedan komplet predstavlja ekološku kotlovnicu koja ima najniže troškove grijanja u odnosu na druge sisteme.
Pošto se kao biomasa koristi:otpadno drvo,sijeno,ostaci iz poljoprivrede, a svakako drvo, briket i dr. mi smo otišli korak dalje i napravili ogledno polje gdje smo pokazali kako se može uzgajati biomasa a koja nije šuma tj. posadili smo biljku miskantus giganteus( kineski šaš). Naime ova biljka je poznata kao brzorastuća i kada se jednom posadi (investira) ubire se svake godine u periodu od dvadeset godina.
Korištenjem naših proizvoda postiže se znatna ušteda u odnosu na korištenje: mazuta,lož ulja,uglja,električne energije,peleta,plina i dr. tako da se putem naše ideje tzv.ESCO program, tj.pružanje usluge grijanja, može ostvariti ekonomska korist.Ugradnjom naše opreme i korištenjem "jeftine" biomase mi možemo uspješno da grijemo: zgrade, škole, bolnice, poslovne hale i sl. tako da na taj način naši korisnici uštede i do 20% troškova grijanja od došadašnjih troškova grijanja i to bez njihove investicije.
Samim zapošljavanjem nove radne snage (varioci,bravari,instalateri,ložači i kooperanti na uzgoju biomase) ostvaruje se i značajan efekat smanjenja emisije CO2, a što je jedan od načina borbe protiv klimatskih promjena.